-
Joia muzicală la bibliotecă
Recitalurile de la ora prânzului se înscriu într-o categorie aparte. Sunt bizare. Poate pentru că din start nu se adresează unui public larg. Nu sunt glam, nu au parte nici de afișe sofisticate, nici promovare zgomotoasă. Oamenii care vin sunt în general în trecere. Îmbrăcați de lucru, își iau o pauză de Mozart între două ședințe. Este un fenomen interesant, care contribuie la farmecul subtil al acestui oraș. Joia muzicală Până recent nu știam că Biblioteca Centrală Universitară „Eugen Todoran” Timișoara găzduiește și recitaluri. Asta deși locul îmi este cunoscut. Timp de cinci ani, a fost martor la toate dramele mele de stundentă. Dar pe-atunci preferam să mă pierd printre…
-
Kurtag 100 – recital cameral
Îmi doream de foarte mult timp să vizitez Palatul Lloyd. Așa că atunci când Filarmonica Banatul Timișoara a anunțat un recital cameral în locația respectivă, am simțit că am câștigat la loto. De două ori. Muzică clasică și o locație nouă? În viața mea nu am cumpărat mai repede un bilet undeva. Clădirea Este emblematică pentru oraș. Efectiv nu ai cum să nu o remarci dacă te-am plimbat măcar odată prin centru. În drumul pe care privirea îl face de la clădirea Operei către Catedrală, se oprește fără să vrea pe Palatul Lloyd. Impunător, renovat cu gust, este un loc menit să te facă puțin curios. Interiorul se ridică la…





