SECESSION x HERITAGE OF TIMIȘOARA în Piața Plevnei
Anul trecut am fost pentru prima dată voluntar în cadrul asociației Heritage of Timișoara. Am continuat în 2026. Iar primul eveniment m-a adus, pe neașteptate, ”acasă”.
Piața Plevnei


Prima mea amintire legată de acest loc stă sub semnul toamnei. În 2021, Salsa Addicted, școala unde dansez de opt ani, s-a mutat aici. Momentul marca începerea unui proiect ambițios – transformarea parterului clădirii Dezső Marx în ”The Base”, locul pe care eu și sute de alți dansatori aveam să-l numim, cu afecțiune, casa noastră departe de casă.
Din 2021 până acum, The Base a găzduit sute de party-uri. S-au sărbătorit zeci de zile de naștere. Noi generații de dansatori au învățat pas de bază și right turn acolo. S-au legat prietenii. S-a dansat, ocazional, în piață. Teii din parc au fost martori la sute de conversații purtate pe șoptite, la o țigară, după curs.


Cred că orice dansator de salsa sau bachata din oraș are cel puțin o amintire legată de acest loc. Pentru restul oamenilor, The Base este un spațiu pe care îl înregistrează în cel mai fericit caz în treacăt. Dar pentru noi, cei care ne-am petrecut nopțile dansând până târziu pe Marc Anthony, Salsa Addicted rămâne un loc magic.
La cinci ani distanță, relația mea cu dansul s-a relaxat considerabil. Dansez mult mai infrecvent, am uitat de orice ambiții și pretenții de performanță. Dar de fiecare dată când revin în Plevnei, mă cuprinde o stare de relaxare. Cobor scările de la The Base, îmi las papucii în hol, intru în sală și simt cum grijile își iau zborul. Privesc în jur, zâmbesc când recunosc câte un dansator mai vechi, mă bucur când observ fețe noi, pline de entuziasm.
Undeva, la un subsol în Piața Plevnei, serile încă mai înseamnă muzică și socializare ”pe bune”. Încă se scriu povești, încă se creează conexiuni. Salsa Addicted scrie un capitol nou în istoria locului. În week-end-ul 13-14 iunie, publicul a fost invitat să-l descopere.
SECESSION x HERITAGE OF TIMIȘOARA



A reușit să scoată Piața Plevnei din anonimat. Publicul a fost invitat să descopere locul. S-au organizat tururi ghidate, ateliere de linogravură, desen și colorat pe șevalete, teatru de păpuși. S-a desenat cu creta pe stradă. S-a stat în iarbă, s-a ascultat jazz până târziu.


Salsa Addicted s-a alăturat acestui eveniment și și-a deschis porțile publicului larg. Povestea noastră de dansatori a prins viață sub forma unei expoziții interactive. S-au organizat ateliere de dans.
La nivel personal, evenimentul a marcat o premieră: pentru prima dată în viață, am fost ghid.
Experiența de ghid

Tururile ghidate din Plevnei au fost susținute de voluntarii Heritage of Timișoara. M-am înscris, pe principiul ”do it now, overthink later”. Dar karma avea chef de glume.
Week-endul de dinainte m-a găsit … în carantină. În loc să mă pregătesc, am beneficiat de o pauză forțată. Așa m-a trezit ”îngrășând porcul” și panicându-mă în vinerea evenimentului. Am recuperat. Am petrecut o zi întreagă desenând hărți și memorând detaliile clădirilor. Mi-am dat seama că merg în direcția greșită. Am rupt foi, am înjurat în barbă, am luat-o de la capăt. La final a ieșit un tur simplu, cu un mesaj la fel: priviți în jur, observați cu adevărat.
Citind despre istoria locului, un fapt a devenit evident: Plevnei a fost de la început o zonă pur rezidențială. În mai puțin de un deceniu, în vechea zonă de excludere din afara cetății, s-a construit mult și rapid. Majoritatea clădirilor au fost ridicate în mai puțin de un an. Acest aspect contribuie și la omogenitatea zonei: toate clădirile sunt construite fie în stil art nouveau, fie în stil secession. Detaliile de pe fațade sunt surprinzătoare: ornamente complexe, cu motivele vremii bine reprezentate, alternează cu construcții sobre, dominate de forme geometrice.
Am moderat două tururi ghidate: unul pentru public, celălalt, privat, pentru dansatorii Salsa Addicted. Iar amândouă sunt o pată gri în memorie. Imaginile sunt înconjurate de ceață, îmi amintesc frânturi: entuziasmul oamenilor când s-au alăturat grupului; surpriza de pe fețele lor când vedeau, pentru prima dată, anumite simboluri de pe fațadă; râsete la vederea mistreților; fețe concentrate când îi provocam să caute un motiv sau să ghicească rolul unor elemente de feronerie.
Toate tururile ghidate s-au încheiat la Salsa Addicted. Mi s-a părut un final simbolic. Zeci de ani, în Piața Plevnei, în spatele zidurilor clădirilor, s-a râs, s-a plâns, s-a trăit. Încă se mai întâmplă asta, povestea pieței încă se mai scrie, uneori, în pași de dans.
Păunii


Casa Romulus Nicolin este probabil cea mai celebră construcție din Plevnei. Publicul o cunoaște drept ”Casa cu păuni”. De locul respectiv se leagă o promisiune.
Dacă vă apropiați de fațadă, veți constata că unul din păuni are ciocul alb. Nu este întâmplător. În 2022, în cadrul proiectului ”A Week for Monuments”, sculptorul Attila Nagy a realizat, într-un atelier demonstrativ, ornamentul lipsă. În 2023, cu ocazia deschiderii programului ”Timișoara – Capitală Europeană a Culturii”, ornamentul a revenit pe fațada clădirii. O victorie mică, dar semnificativă.
Motivul păunului se regăsește și pe sigla proiectului Heritage of Timișoara. Este simbol al unui angajament vechi de zece ani. Când Casa Romulus Nicolin își va recăpăta strălucirea, sigla va fi actualizată. Până atunci, păunii rămân simbol al acestei promisiuni. Îi vedem la fiecare tur ghidat organizat de HoT. I-am purtat pe tricouri, în week-endul care a trecut. Păunii respectivi reprezintă speranța. Clădire cu clădire, Timișoara renaște.
Cândva, într-un viitor nu foarte îndepărtat sper, vom reveni în Plevnei. Ne vom bucura de imaginea unor clădiri renovate. Și vom sărbători, din nou, locul.


