-
Building with nature – expoziție
Între 18 aprilie și 6 mai, Centrul de Proiecte Timișoara a găzduit o expoziție inedită: Building with Nature – Arhitectura japoneză în dialog cu natura, organizată de Centrul JUTSU – Centrul UPT de artă și tehnologie pentru colaborarea cu Japonia. Tema Interesul pentru cultura japoneză este în contină creștere. Dar până recent Japonia rămânea o țară greu de explorat. Ne conectam la ea prin imaginile din media. Iar acestea sunt, prin definiție, filtrate. Centrul JUTSU cultivă o imagine mult mai realistă. Facilitează un dialog onest între public și Japonia și aduce în atenția oamenilor elemente mai puțin ”virale”. ”Buillding with Nature” sărbătorește frumusețea subtilă a Japoniei. Expoziția este centrată în…


